23 marca 2019 16:53 | Aktualności

Jak zadziwić przedszkolaka?...

W miesiącu marcu dzieci z grupy "Jagódek" kontynuowały wykonywanie doświadczeń i eksperymentów. W związku z tym, iż 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody zabawy w przeważającej mierze dotyczyły tej cennej cieczy. Dzieci wiedzą jak powstaje lód, kiedy topnieje. Poznały jego właściwości, określały smak, zapach, oglądały go przez lupę, wiedzą że lód zajmuje więcej miejsca niż woda. Rozumieją, że ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest niebezpieczne i może doprowadzić do utonięcia, a zamarzająca woda może zamrozić rośliny, rozsadzić skały.

W Światowym Dniu Wody dzieci dowiedziały się , że woda jest źródłem  życia, skąd się bierze i do czego jest potrzebna, że trzeba ją oszczędzać. Sporządzały różnego rodzaju roztwory dosypując do wody: mąkę, pieprz, sól, cukier, piasek. Określały smak sporządzonego roztworu soli i cukru, rozpuszczalność substancji, ich położenie w słoiku oraz mętność. Ponadto codziennie obserwowały swoje hodowle kryształów, we wnikliwej obserwacji pomagały nam lupy. W niektórych słoiczkach woda wyparowała i odkryła piękne kryształy soli. Swoje hodowle dzieci zabrały do domu. Jak zawsze tego typu zabawy w naszej grupie cieszą się dużym zainteresowaniem. Zachęcamy mamę, tatę, babcię i dziadka do wspólnego eksperymentowania.