02 marca 2019 12:51 | Aktualności

Doświadczenia i eksperymenty w przedszkolu.

W ramach programu - "Jak zadziwić przedszkolaka tym co świeci, pływa, lata?" dzieci z grupy "Jagódek" szukały odpowiedzi na pytanie - "Czy powietrze ma siłę? Dmuchały plastikową reklamówkę, gdy napełniła się powietrzem zaczęła unosić położoną na niej książkę.Ciśnienie wdmuchiwanego w torbę powietrza podnosiło książkę do góry. Było to zaskakujące i ciekawe doświadczenie z zakresu "czarów i magi" Dzieci bardzo się dziwiły. Przedszkolaki badały sprężystość powietrza zakładając balon na zimną butelkę, którą włożono do ciepłej wody, zaczął się on nadmuchiwać jak po dotknięciu "czarodziejska różdżką" W wyniku ocieplenia, powietrze znajdujące się w butelce zaczęło się rozprężać wpływając na balona jednocześnie go nadmuchując.

Dzieci badały także ciśnienie wody. Zapaloną i ustawioną na talerzyku z wodą świeczkę przykryliśmy słoikiem. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda została wessana z talerza do szklanego naczynia. Dzieci sprawdzały poziom wody, a także to czy ogień daje ciepło. Przedszkolaki dowiedziały się, iż by świeczka się paliła musi mieć dostęp powietrza. Gdy pod naczyniem zabraknie tlenu, płomień gaśnie, dzieci sprawdziły, że ogień daje ciepło. Powietrze, które jest w szklanym naczyniu kurczy się, oziębia i robi miejsce dla wody, która przedostaje się do naczynia.

"Jagódki" rozpoczęły także "Hodowlę kryształów", poznały właściwości parowania wody, samodzielnie przygotowały roztwór nasycony soli w celu jej krystalizacji. Czas na wnikliwą obserwację, o jej wynikach poinformujemy, gdy wyhodujemy kryształy.

Dzieci podejmowały samodzielną aktywność poznawczą poprzez wykonywanie kolorowych obrazków na talerzach obserwując mieszanie się barw w mleku. Przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty wykonywane były z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki niecierpliwie czekają na kolejne zabawy badawcze. Zachęcamy do wspólnych zabaw w domu.