07 stycznia 2019 13:05 | Aktualności

Przedszkolne eksperymenty

Ostatnio w grupie "Jagódek" odbyły się kolejne zajęcia realizowanego programu -"Jak zadziwić przedszkolaka tym co świeci, pływa, lata?. Dzieci poznały właściwości przyciągania metalu przez magnes, nabywały przeświadczenie, że siła magnetyczna działa na niektóre materiały. Dzieci umieściły w papierowych łódkach drobne przedmioty z metalu, plastiku, papieru, gąbki, drewna za pomocą magnesu  przeprowadzały łódki przez "jezioro". Dzieci wykonywały doświadczenie metodą prób i błędów. W wyniku eksperymentowania zauważyły, że magnes przyciąga niektóre metale, że siła magnetyczna działa przez niektóre materiały oraz, że magnes nie przyciąga niemetalowych przedmiotów.

"Dlaczego woda nie wylewa się ze szklanki odwróconej do góry dnem?" - to kolejne doświadczenie, które zainteresowało dzieci z grupy III. Miało ono na celu zainteresowanie tematem ciśnienia atmosferycznego. Pojemnik szklany napełniony wodą został nakryty kartką papieru i odwrócony szybkim ruchem do góry dnem. Po delikatnym odsunięciu dłoni kartka nie oderwała się od szklanki w wyniku czego woda się nie wylała. Działała ona swym ciężarem na kartkę papieru, cisnęła mocno od dołu powietrze nie pozwalając oderwać się kartce od  szklanki. Siła powietrza działająca na kartkę to ciśnienie atmosferyczne. Pięciolatki są chłonne wiedzy, przeprowadzane doświadczenia inspirują do działania, działają jak magia, czary. Zachęcamy Rodziców do wspólnego eksperymentowania ze swoimi dziećmi.