22 września 2018 22:41 | Aktualności

"Jagódki" robią doświadczenia i eksperymenty

W roku szkolnym 2018/2019 w grupie "Jagódek"realizowany jest program napisany przez nauczycielkę Joannę Żelisko - "Jak zadziwić przedszkolaka, tym co świeci,pływa, lata?" - doświadczenia i eksperymenty w edukacji przedszkolnej. Celem programu jest rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody, wdrażanie do prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń i zjawisk przyrodniczych. Dnia 14 września odbyły się pierwsze zajęcia z tego cyklu. Dzieci szukały zgubionego przedmiotu, wyjmowały igły ze szklanki z wodą bez dotykania igieł i wody. Badały właściwości magnesu. Dowiedziały się, iż magnes przyciąga metalowe przedmioty, które razem z nim poruszają się wychodzą nawet ponad powierzchnię wody. Siła przyciągania magnesu działa także przez szkło i wodę. Ponadto zobaczyły jak można zrobić kolorową wodę, mieszając kolory tworzyły nowe barwy. Zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym są najlepszym sposobem zaspakajania ciekawości dziecka. Są podstawą wielokierunkowego rozwoju, rozwijają myślenie przyczynowo - skutkowe, zmuszają do porównywania, uogólniania, rozszerzają horyzonty myślowe dziecka. W trakcie prowadzonych zajęć pragniemy zaspokoić ciekawość dzieci, udzielić odpowiedź  na zadawane pytania z cyklu: "ciekawe, dlaczego?"